Tarçın

Tarçın, Seylan’da (günümüzdeki adı Sri Lanka) yetişen bir bitkidir. Seylan tarçınının, rotası İskenderiye’den, Mısır limanlarından başlar, Avrupa’da baharat ticaretini yürüten İtalyan tüccarlara dek uzanırdı. 16. y.y.’ın başında Seylan Tarçını ticaretini ele alan Portekizli tüccarlar, tarçın tekelini 100 yıldan fazla ellerinde tuttular.

Tarçın, binlerce yıldır pek çok medeniyette, mutfaklarda kullanılmasının yanında, tıbbi ve dini amaçlarla da kullanılmıştır. Antik Roma’da, tarçın, altın ve gümüşten daha değerli olarak kabul edilirdi, hükümdarlar için uygun bir hediye olarak görülürdü. Günümüzde tarçın, dünya çapında pek çok ürünün içinde kullanılır. Temelde, bir baharat, çeşni ve lezzet verici malzemedir.

Zaman zaman, Seylan tarçını, tarçının bir alt ürünü olan sert bir lezzete sahip ve sağlık yararlarından yoksun Cassia adıyla bilinen tarçınla karıştırılır. Seylan Tarçını, Cassia Tarçın’ına göre çok daha ince, yoğun ve açık renklidir ve kolay ufalanır.

Tarçının Sağlığa Faydaları
Tarçın ağacı kabuğunun sağlığa faydaları ve alternatif tıpta bu kadar yaygın kullanılmasının nedeni içerdiği sinamaldehid, sinnamil asetat ve sinnamil alkol adlı bileşenlerdir.

Tarçın ve Kanın Pıhtılaşması
Fiziksel yaralanmalarda kanın pıhtılaşmasını sağlayarak kanamayı durduran trombositler bazı durumlarda herhangi bir yaralanma olmamasına karşın damar içinde birikerek damar tıkanıklığına yol açabilir. Tarçının bu tehlikeli pıhtılaşma üzerine etkisi hakkında çok sayıda bilimsel araştırma bulunmaktadır.

Tarçında bulunan “sinamaldehid” (sinamik aldehit olarak da adlandırılır) istenmeyen pıhtılaşmaları önlemektedir. Tarçının bu özelliği aynı zamanda iltihap önleyici olarak kullanılmasını sağlamaktadır.

Tarçın ve Mikroplar
Tarçın yağı geleneksel olarak doğal bir mikrop önleyici/temizleyici olarak kullanılmaktadır. Bu özelliği laboratuvar testleriyle de kanıtlanmıştır.

Bakteri ve mantar hastalıklarının yayılmasını önler. Aynı zamanda gıda sektöründe, gıdalarda bakteri üretimini önlemek ve raf ömrünü uzatmak için kullanılmaktadır.

Tarçın ve Kan Şekeri
Bilimsel bir araştırmada, 40 gün boyunca her gün 1-6 gram arası tarçın tüketen gönüllülerin kolesterol seviyelerinde %18, kan şekeri seviyelerinde ise %24 düşme olduğu belirlenmiş.

2012 yılında, tarçının kan şekerini düşürmeye etkisi üzerine o güne kadar yapılan tüm çalışmaların gözden geçirilmesi sonucunda tarçın ve tarçın takviyelerinin glisemik kontrole yardımcı olduğunu sonucu elde edilmiş.

Bu alanda halen araştırmalar yapılmakla birlikte tarçının kan şekerini düşürdüğü ve insülini arttırdığı bilimsel olarak kabul görmektedir.

Tarçın ve Hafıza
ABD’de bulunan Wheeling Jesuit Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre tarçın kokusunun hafızayı geliştirdiği ve bilişsel fonksiyonu arttırdığı belirlenmiş.

2009 yılında “Journal of Alzheimer’s Disease” adlı bilimsel dergide yayınlanan bir diğer makaleye göre ise, tarçın özü Alzheimer hastalarında görülen “tau proteinlerinin kümelenmesini” önlüyor ve hastalığı gelişimini yavaşlatıyor.

Tarçının hafızayı güçlendirmedeki etkisi üzerine daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır ancak bu konuda yapılan çalışmalar ümit vermektedir.

Tarçın ve Kolesterol
Günde 1-2 gram tarçın tüketmenin, metabolizmanın yağı ve şekeri işlemesini düzenlediği için “teorik” olarak kötü kolesterolü de düşürdüğü kabul edilmektedir.

Uzmanlar yemeklere şeker ve tuz eklemek yerine tarçın kullanmanın, özellikle yüksek kolesterol şikayeti olanlar için iyi bir seçenek olduğunu belirtiyorlar.

Tarçın ve Zayıflama
Besin lifi bakımından zengin olan tarçın yemeklerden sonra kendinizi daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Tarçının kilo vermeye etkisi üzerine yapılan araştırmalarda, bu baharatın kan şekerini düzenleyeme yardımcı olmasının üzerinde durulmaktadır.

Çünkü kan şekerinde yaşanan dalgalanmaların gıdalar yoluyla alından yağın vücut tarafından depolanmasını arttırdığı bilinmektedir.

Bir Bakışta Tarçının Faydaları

Her gün yarım çay kaşığı tarçın kötü kolesterolü düşürür.
Tip 2 diyabet hastalarında insülin üretimini arttırarak kan şekerini düşürür.
Tarçın yağı mantara karşı kullanılmaktadır.
Tarçın lösemi ve lenfoma hastalarında kanser hücrelerinin çoğalmasını azaltabilir.
Kanın pıhtılaşmasını önleyici özelliği vardır.
Uzun süre tüketilmeyecek yemeklere biraz tarçın serpmek ürünlerin raf ömrünü uzatır.
Tarçın kokusu hafızayı güçlendirir.
Pastörize edilmemiş içeceklerde bulunan E.Koli bakterisine karşı kullanılır.
Strese bağlı baş ağrısı ve migrene iyi gelir.
Kan şekerini dengeleyerek kilo vermeye yardımcı olur.
Tarçın yağı kokuya neden olan bakterileri öldürür.
Serbest radikallerle savaşarak kanserli hücre oluşumunu yavaşlatır.
Tarçın çayı veya tarçın yağıyla masaj yapmak artrit ve osteoporoza bağlı ağrıları hafifletir.
Tarçın yağı taşıyıcı yağlarla (badem yağı, zeytinyağı, badem yağı…) karıştırılarak masaj yapıldığında kas ağrılarını alır.
Tarçın çayı “huzursuz bağırsak sendromu” olarak adlandırılan sindirim sistemi rahatsızlığına iyi gelir.
Taçrın çayı antibakteriyel özelliği ile ağız hijeni sağlayarak diş çürüklerini geciktirir ve dişeti sağlığını korur.
Tarçın yağı etkili bir sinek savardır. Mutfakta karıncalara karşı kullanılabilir.
Tarçın yağı boğaz ağrısına ve kuru öksürüğe iyi gelir.
Hafızayı güçlendirir.
Kan dolaşımını arttırır.
Yüksek manganez içeriğiyle adet öncesi sendorumuna ve adet kramplarına iyi gelir.